Tuły  Laskowice Oś

Wydarzenia, zdjęcia, historia, ludzie

 
 
Strona Główna
Galerie zdjęć
Parafia
Tuły
Kościół
Zdjęcia kościoła
Historia
Zamek
Młyn
Laskowice
Nowy kościół
Stary kościółek
Mumia
Historia
Zdjęcia
Stare pocztówki
Tuły
Laskowice
Ludzie:
Powołania
Proboszczowie
- ks. Skrobek
- ks. Kwapis
- ks. Kała
Sołtysi
Przyroda
Mapy
Ciekawe strony
Archiwum
Księga gości
Kontakt

Krótka historia o tym
jak nowy kościół w Laskowicach budowano


W 1984r. ksiądz J. Adamski, ówczesny proboszcz Tulskiej parafii, uzyskał zgodę ks. bp. Jana Wieczorka na budowę nowej świątyni. Była ona bardzo potrzebna, gdyż w starym kościele ludzie już się nie mieścili. Miejsce pod kościół ofiarował gospodarz z Laskowic Alojzy Cygan. Natomiast działkę na parking ofiarowała Jadwiga Dziadek.
     W 1985r. ks. bp. Jan Wieczorek poświęcił plac pod nowy kościół i w tym samym roku rozpoczęto kopanie fundamentów. W sierpniu 1986r. prace przejął obecny proboszcz, ks. Rajmund Kała.
     Na poniższych zdjęciach warto zwrócić uwagę na kolor starego kościoła, który obito na nowo za ks. Adamskiego i pomalowana wtedy na jasno, do obecnego koloru powrócił w 1988r.
W 1987r. dnia 7 czerwca nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego w nowym kościele. Wmurowania jak i obywającego się wtedy bierzmowania dokonał ks. bp. Jan Bagiński. Na uroczystość tą przygotowano piękny ołtarz na schodach nowo budowanego kościoła. Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w słowa księdza biskupa, a po mszy św. wszyscy z nowymi siłami do pracy, podniesieni na duchu i z biskupim błogosławieństwem wrócili do swoich domów i codziennych zajęć.


.JPG

21 maja 1994r. przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego został przywieziony do nowego kościoła w Laskowicach i ustawiony kamienny ołtarz. Dzień później w Zielone Świątki po raz pierwszy odprawiono na nim mszę św. Na jesieni wmontowano piec. W grudniu 1994r. rozpoczęto ustawiać na głównej ścianie kościoła scenę zesłania Ducha Św., prace zakończono w kwietniu. 18 kwietnia przeniesiono trzy dzwony ze starego kościoła. W maju ostatecznie wymalowano kościół wewnątrz i na zewnątrz, wymalowano ławki, które wykonał Alfred Gladys. Następnie wykończono schody i rozpoczęto porządki wewnątrz i na zewnątrz. W kolejnych dniach maja umeblowano i wyposażono wnętrze. Drugiego czerwca 1995 wszystko już było gotowe.
Po południu w niedzielę zesłania Ducha Świętego, 4 czerwca 1995 roku, nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Konsekracji dokonali bp. Ambrosius Dojliba z Sokode w Togo w Afryce i nasz biskup ordynariusz Alfons Nossol. Dostojnych gości witała nasza orkiestra dęta, pięknie przystrojony kościół i wielu wiernych. Uroczyście otwarto drzwi, kazanie wygłosił bp. Nossol. następnie w ołtarzu złożono relikwie męczenników, które otrzymaliśmy z Rzymu. Biskup Dojliba odmówił modlitwy poświęcenia, namaścił ołtarz i ściany kościoła. Potem były podziękowania i kwiaty a po wszystkim impreza w namiocie.I tak już od ponad 10 lat, nowy kościół służy nam na co dzień i od święta.
 

© tuly.republika.pl - Zabrania się kopiowana i powielania zawartych materiałów bez zgody Administratora