Tuły  Laskowice Oś

Wydarzenia, zdjęcia, historia, ludzie

 
 
Strona Główna
Galerie zdjęć
Parafia
Tuły
Kościół
Zdjęcia kościoła
Historia
Zamek
Młyn
Laskowice
Nowy kościół
Stary kościółek
Mumia
Historia
Zdjęcia
Stare pocztówki
Tuły
Laskowice
Ludzie:
Powołania
Proboszczowie
- ks. Skrobek
- ks. Kwapis
- ks. Kała
Sołtysi
Przyroda
Mapy
Ciekawe strony
Archiwum
Księga gości
Kontakt

             Ksiądz Edmund Kwapis         

Zobacz galerię zdjęć

Ksiądz Edmund Kwapis urodził się 26 lipca 1931 w Bodzanowicach.

Dnia 17 czerwca 1956 roku został wyświęcony na księdza.

W roku 1962, 2 lipca ksiądz biskup Franciszek Jop mianował go ze względu na pogarszający się stan zdrowia księdza Erharda Skrobka adjutorem w parafii Tuły.

Początki nie były łatwe, ale jak to później ksiądz Kwapis zapisał: „Dzięki dobrej woli obu stron z biegiem czasu wszystko się unormowało i współżycie było bardzo dobre. Jeden do drugiego się przyzwyczaił i jeden drugiemu zawierzył swój los”.

W Wielkim Poście 1965 roku dochodzi do założenia w parafii orkiestry dętej. Myśl do tego rzucił przy wielkim poparciu księdza Kwapisa mistrz stolarski Edmund Schwientek, który stał się motorem duszą – kierownikiem i opiekunem tejże orkiestry. Skupowano stare instrumenty, werbowano kandydatów, zbierano nuty. I tak z mrówczą cierpliwością zaczęły się pierwsze próby w warsztacie stolarskim E. Schwientka. Wielki wkład w organizowaniu mieli również Warzyc Peter i Salzbrunn Reinhold, którzy uczyli nut i gry młodych adeptów. Pierwszy publiczny występ odbył się w święto św. Józefa, 19 marca 1965 roku w laskowickim kościele. Rozgłos orkiestry się rozchodził dookoła. Zapraszano ją do sąsiednich parafii. Panu Schwientkowi i księdzu Kwapisowi było to wciąż za mało. Chcieli mieć zespół jak nikt w okolicy. Wtedy zaangażowano jako nauczyciela orkiestry pana profesora Emila Wiśniewskiego ze szkoły muzycznej w Opolu. Pod jego kierownictwem orkiestra nabrała szlifu i była bezkonkurencyjna. Brała udział w różnych eliminacjach, zdobywając pierwsze miejsca.

Największym wyróżnieniem orkiestry był jej czynny udział w Diecezjalnych Obchodach Tysiąclecia Chrześcijaństwa w Polsce w Opolu w dniach 11 – 12 sierpnia 1966 roku. Na obchodach tych obecny był cały Episkopat Polski na czele z Prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Biskupi byli tak ujęci ich grą, że arcybiskup z Wrocławia ks. Bolesław Kominek zaraz po Mszy Świętej przy ołtarzu polowym wręczył chłopcom 1000 złoty.

Kolejnym ważnym wyróżnieniem orkiestry było jej uczestnictwo na życzenie ks. biskupa opolskiego Franciszka Jopa w Częstochowie, gdzie 8 i 9 lipca 1967 roku odbyło się diecezjalne podziękowanie Matce Bożej za Peregrynację.

W roku 1966 umiera ks. proboszcz Erhard Skrobek. Nowym proboszczem zostaje ksiądz Edmund Kwapis.

W okresie proboszczowania przeprowadza wiele pilnych remontów na plebanii oraz w kościołach w Tułach i Laskowicach.

W okresie przebywania w Tułach spisuje kronikę parafii odtwarzając dane ze źródeł sięgających XIII wieku.

16 listopada 1974 roku ks. Kwapis opuścił parafię Tuły wyjeżdżając do Niemiec.

Po powrocie zostaje proboszczem w Przechodzie. W roku 1982 zostaje uhonorowany tytułem dziekana honorowego, w 1996 tytułem radcy duchownego. Od roku 2002 przebywa w swojej rodzinnej parafii w Bodzanowicach na emeryturze jako kapłan rezydent, wspomagając miejscowego proboszcza w posłudze kapłańskiej.

Ks. Kwapis do dziś wspominany jest jak znakomity i płomienny kaznodzieja, posiadający skarbnicę wiedzy oraz cudowny katecheta, który potrafił zaszczepiać w dzieciach i młodzieży prawdziwą chrześcijańską radość.

 

© tuly.republika.pl - Zabrania się kopiowana i powielania zawartych materiałów bez zgody Administratora