Tuły  Laskowice Oś

Wydarzenia, zdjęcia, historia, ludzie

 
 
Strona Główna
Galerie zdjęć
Parafia
Tuły
Kościół
Zdjęcia kościoła
Historia
Zamek
Młyn
Laskowice
Nowy kościół
Stary kościółek
Mumia
Historia
Zdjęcia
Stare pocztówki
Tuły
Laskowice
Ludzie:
Powołania
Proboszczowie
- ks. Skrobek
- ks. Kwapis
- ks. Kała
Sołtysi
Przyroda
Mapy
Ciekawe strony
Archiwum
Księga gości
Kontakt


Zamek ... czyli pałac.

Niegdyś piękny barokowy pałac, już tak nie zachwyca. Wewnątrz pusto, z zewnątrz odlatuje tynk. Na słonecznym zegarze na południowej ścianie trudno już odczytać czas.

Pałac w Tułach powstał w XVIII wieku. Stanowił rodową siedzibę rodziny von Blacha po zakupie przez nich dóbr tulskich około 1720 roku. Pałac ten został przebudowany w latach 1856-1857 przez ich następców - rodzinę von Fuerstenberg. W pałacu znajdowała się kaplica zamkowa zanim jaszcze powstał w Tułach kościół Na początku XIX wieku w tej kaplicy Ernest Karol von Blacha chrzcił swoje dzieci. 1 lipca 1867 tulski majątek kupiła rodzina Fuerstenberg.

Po wojnie majątek upaństwowiona i utworzono tu PGR. Działał on do lat dziewięćdziesiątych. W tym czasie w pałacu mieściło się przedszkole, biura PGR-u, i mieszkania. Po upadku PGR-u pałac wraz z zabudowaniami i przylegającymi polami uprawnymi najpierw był dzierżawiony a następnie trafił w ręce prywatnego właściciela.

Spośród zabudowań dworskich na uwagę zasługuje nie tylko pałac, również spichlerz oraz dawne mieszkania dla służby mają wartość zabytkową. Do pałacu przylega zabytkowy park, brak tu już wysypanych żwirem ścieżek i drewnianej altanki, jednak niektóre drzew zasługują na uwagę.


 

© tuly.republika.pl - Zabrania się kopiowana i powielania zawartych materiałów bez zgody Administratora